Co s dovezených psem/fenou

IMPORTOVANÝ JEDINEC MUSÍ MÍT EXPORTNÍ PRŮKAZ PŮVODU

Poznáte ho tak, že na průkazu je slovo EXPORT. Bez něj byste štěně od zahraničního chovatele neměli přebírat a on se dopouští porušení předpisů FCI.
Bohužel se stává, že kupující si to neuvědomí nebo to zatím neví.
Pokud tedy nemáte ke štěněti exportní PP a jen průkaz původu země, kde se narodil (tedy bez slova export), obraťte se na chovatele, aby nechal exportní průkaz vystavit. Za vystavení průkazu se platí. Má to zařídit chovatel ještě, než štěně opustí zemi, tedy na své náklady a cena je v ceně štěňete. Někteří chovatelé ale po vás mohou chtít za vystavení exportního PP obnos, který se plemenné knize platí ( i v Česku chovatel za vystavení exportního PP platí víc než za běžný PP). Praxe ukazuje, že jednodušší, než se s ním dohadovat (když už štěně máte doma) tento poplatek zaplatit.
Co znamená, pokud to neuděláte: pokud nezískáte exportní PP, z pohledu ČR vám průkaz země původu neplatí, tudíž máte psa bez PP. Nemůžete na výstavy (nanejvýš bude brán chovatel jako majitel a budete platit jako zahraniční vystavovatel) nebo vás nepustí na výstavu výbec. Nemůže na bonitaci a tudíž do chovu.
Pokud přivezete dospělého psa/fenu musí mu rovněž dodatečně vystaven na plemenné knize země původu exportní PP.
Pokud máte exportní PP, kde jde napsaní jako majitelé, můžete na výstavy bez přeregistrace. Tu ale potřebujete dle předpisu ČMKU, pokud půjdete na bonitaci.

JAK PŘEREGISTROVAT PSA/FENU

Pokud máte k dovezenému jedinci exportní PP, je to pak už jednoduché:
Tento exportní PP pošlete doporučené (nebo dovezete, pak si na webu zjištěte, kdy mají otevřeno) na plemennou knihu Českého kynologického svazu, Maškova 3, Praha 7 - viz kontakty (tam, co vydávají i PP na naše štěňata). Přiložíte jednoduchý dopis s textem: žádám o přeregistraci dovezeného psa/feny  a své jméno, adresu a kontakt. 
Přeregistrace je zpoplatněná. Průkaz původu proto většinou posílají zpět jako dobírku.