Pravidla pro účast háravých fen na klubové nebo speciální výstavě

Pravidla po účast háravých fen na klubové nebo speciální výstavě Klubu chovatelů šarplaninců, krašáků a tornjaků
Vzhledem k tomu, že organizátor výstav je povinen dle legislativy ČR zajistit na své akci bezpečnost lidí i psů a přítomnost háravé feny na jakékoliv akci mění výrazně chování našich psů, ale i fen, přijímá KCHŠKT tyto pravidla pro majitele háravých fen na výstavních akcích pořádaných klubem.

1)  Majitel na hárání feny upozorní organizátora před konáním výstavy, nejpozději při svém příjezdu na akci. Jinak může být organizátorem z akce vyloučen. Upozorní ho následujícím způsobem:
a) Pokud bude vědět o hárání feny v době, kdy se hlásí na výstavu, nahlásí se do třídy mimo konkurenci.
b) Pokud zjistí, že fena hárá až po uzavření přihlášek, upozorní organizátora před zahájením samotné výstavy mailem a pak ještě po svém příjezdu na výstavu. Fena pak bude přeřazena do této třídy přímo na výstavě
2) Třída mimo konkurenci bude, pokud v ní bude háravá fena, vyhodnocena až po ukončení soutěží o tituly.
3) Než fena nastoupí do třídy mimo konkurenci, musí ji majitel držet mimo nejbližší okolí výstavního kruhu, mimo ostatní soutěžící psy a feny.

Fena může mít přivázanou na obojek červenou stužku, aby ostatní věděli, že se k ní nemají přibližovat se svými psy. Ve výstavním kruhu pak bude soutěžit bez této stužky.
Pravidla začnou platit po vyhlášení nového výstavního řádu ČMKU, kde už nebude ustanovení o tom, že háravé feny nemohou na výstavy (usnesení valné hromady ČMKU v březnu 2024).

Pravidla pro KCHŠKT schválila členská schůze dne 20. 4. 2024