O nás

KLUB byl založen v prosinci roku 1986 (zaregistrován pod tehdejším Svazem chovatelů drobného zvířectva v lednu 1987). Na začátku 90. let se osamostatnil. Je členem FCI (mezinárodní organizace) prostřednictvím Českého kynologického svazu a Českomoravské kynologické unie.

SDRUŽUJE chovatele pasteveckých psů z Balkánu v České republice - šarplaninců, krašáků a tornjaků.

VZNIK: Původně šlo o občanské sdružení, nyní je registrován jako zapsaný spolek.

!!! KLUB SE DISTANCUJE OD CHOVU PSŮ PLEMEN, KTERÁ ZASTUPUJE, BEZ PRŮKAZU PŮVODU. CÍLEM TAKOVÉ PRODUKCE JE AŽ NA VÝJIMKY ZISK, NE ZÁJEM O HODNOTNÝ CHOV.
* Zisk plyne z toho, že člověk, který takto produkuje psy, neplatí náklady, které má chovatel psů s PP. Správný chovatel totiž musí doložit, že jeho psi jsou způsobilí k chovu a jsou zdraví a tedy splnit účast na výstavách, bonitace, rentgen dysplazie kyčelního kloubu atd. u rodičů štěňat, zajistit vhodnou péči o březí fenu, u štěňat pak musí splnit požadavky na správnou péči, zajistit vhodné krmení, očkování, označení tetováním, čipem, kontrola vrhu poradcem chovu
* Průkaz původu není poukazem na výstavy, jak někteří lidé - hlavně ti, kteří křížence produkují - tvrdí, ale něco jako občanka pro psy: uvádějí se v nich rodiče a další předci, a tak může majitel štěněte snadno zjistit, jak vypadali rodiče a jak zřejmě bude vypadat štěně až doroste, jaký byl zdravotní stav rodičů a předků, jakou měli povahu atd.
* Psi zařazovaní do chovu jsou kontrolovaní na dysplazii kyčelního kloubu a na výstavě nebo bonitaci musí předvést, že jsou v dobré fyzické kondici a mají povahu, která odpovídá plemeni (do chovu se nezařazují bázliví psi a psi zbytečně agresivní)
* Vrh štěňat kontroluje poradce chovu, psi a fenky musí být před předáním novému majiteli očkovaní, pravidelně odčervovaní, označeni tetováním i čipem, nový majitel musí dostat informace, jak štěně dál krmit, jak se o ně starat. S jakýmkoliv dotazem se kterýkoliv majitel štěňat nebo dospělých psů a fen našich plemen může obrátit na zkušené chovatele - členy klubu.
Viz kontakty.