Krašský ovčák

Podprůměrný ohař, mizerný retrívr, "ovčák" jenom úředně podle jména - krašský ovčák je se vším všudy nejmenší, nejpřívětivější, ale přece jen nefalšovaný pastevecký pes. To, že je nejmenší, v průměru od 54 po 60 cm v kohoutku s váhou od 35 do 42 kg, nejochotnější z klanu pasteveckých osobností poslechnout svého pána a sdílet s ním i jeho sportovní záliby, je z nouze ctnost.

Krašský ovčák, zkráceně krašák, ztratil na hustě osídleném slovinském venkově už v počátcích organizované kynologie ztratil svých stád a musel se přizpůsobit novému poslání - hlídače a psa společníka. Odtud moderní standard tohoto plemene, jako žádný u pasteveckých plemen, klade důraz na dobromyslnost a poslušnost skloubenou se suverénním chováním.

POVAHOVÉ ZVLÁŠTNOSTI

Tato mnohem přívětivější tvář, která však úplně nepotlačila vyhraněnou osobnost, jíž si tolik váží třeba milovníci středoasiatů anebo šarplaninců, může být i zdrojem nedorozumění. I když je krašák povahově na rozhraní I. "ovčácké" a II. "pastevecké" FCI skupiny, majitel, který se bude snažit vychovávat krašský přírůstek třeba jako německého ovčáka, může být nemile překvapen tvrdou samostatnou reakcí pasteveckého psa. A už je vinou nezkušeného majitele na světě mylná nálepka "nevypočítatelný". Mohl se jí vyhnout, kdyby se byl raději zeptal na zkušenosti chovatelů pasteveckých obrů.

Krašský ovčák potřebuje odmalička zlatou, laskavou důslednost a snahu majitele uplatňovat přirozenou autoritu vůdce smečky bez přílišného nátlaku. Pak je z něj i vynikající hlídač i spolehlivý pes společník, ochotný odhodit svůj rezervovaný klid kvůli mazlení se svou lidskou smečkou. U toho pravého pána bude z něj kupodivu i vynikající služební pes, což neplatí pro ostatní pastevecké psy. Ve vlasti zkoušky pro služební plemena různých stupňů složilo i 50 krašských ovčáků.

NENÍ TO JEN MENŠÍ ŠARPLANINEC?

Odpověď zní - není. Krašského ovčáka, kterého často ve Slovinsku potkáte jako společníka jezdců na císařských lipicánech, zdobí dlouhá srst s hřívou délky na kohoutku zhruba 10 cm a bohatý košatý ocas, osrstěný podobně jako ho má liška. Zbarvení je jakékoliv, šedé od světle ocelové šedi až po velice tmavou. U tmavších jedinců je žádané světle žluté anebo šedé žíhání (u šarplaninců nežádoucí, vyřazující znak). Tmavší srst je nejvýraznější na horních partiích těla, ke konci končetin pigmentace zesvětluje.

Typická hlava má lehce klenutou lebku, převislé uši s poněkud stočenými kraji, jemnější čenich a přátelské mandlové tmavě hnědé oči. Kostra není přehnaně mohutná, ale zato výrazně osvalená a kompaktní tělo lehce podlouhlého formátu a pevné, dobře osvalené končetiny umožňují krašskému ovčáku lehký a elegantní, vytrvalý, vydatný krok.

PRO KOHO SE HODÍ

Především pro ty, komu učaroval pastevecký klan v přepestré paletě moderních plemen psů a potřebují o něco menší avšak neúplatné, nebojácné hlídače anebo si jednoduše zvykli na psí osobnosti, odhodlané hodnotit situace vlastní hlavou a ne jen čekat na povel páníčka. Krašský ovčák je ideální pro lidi žijící v domě s velkou zahradou, kteří hledají spolehlivého hlídače a mají dostatek času se svému psovi věnovat, cvičit jej a vychovávat s trpělivostí a láskou. Jedině tak se váš krašský ovčák stane věrným společníkem, který vám mnohonásobně vrátí lásku a pozornost, kterou jste mu věnovali.

Svou vytrvalostí a v zásadě nezájmem o čerstvou stopu v lese je ideální společník pro jezdce. Vyrovnanost a klid ho předurčují i pro milovníky maratonských procházek v přírodě. A samozřejmě, na svoje původní poslání hlídače stád krašský ovčák v moderním soužití ve slovinských městech a na venkově ani na vteřinu nezapomněl, přestože by ho u nás našel jedině v Beskydech. Přesto, že je krašský ovčák v celosvětovém měřítku rarita s celkovým počtem zhruba 2500 jedinců, přispívá jako jediná za bývalou železnou oponou Česká republika s už s několika odchovanými vrhy. Do někdejšího Československa přišel první jedinec - fena - se šarplanincem na přelomu 70. a 80. let. Neodchovala se ale žádná štěňata, takže si musel zhruba deset let počkat, než se přivezla ze Slovinska další fena a na území dnešního Česka se narodil první vrh.

Text: Radka Šumberová STANDARD: https://www.cmku.cz/cz/seznam-plemen-159/327